TÜRKLERİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN “KADERİN ADAMI”

1.Dünya Savaşı ( 1.Paylaşım Savaşı ) Osmanlı imparatorluğunun tasfiyesi ve mirasının paylaşımının sulhen gerçekleştirilememesi yüzünden çıkmıştı. Hasta Adam dedikleri Osmanlının fişi çekilecek, mirası emperyalistlerce  paylaşılacaktı.Savaşın nedeni, zaferin ödülü olarak görülen Osmanlının savaş dışında kalması olanaksızdı.

Bağlaşıklar ( İng.Fr.Rus bloğu ) rakip bloğun en zayıf halkası gördükleri Osmanlı İmparatorluğunu savaşın başında saf dışı etmek için en kestirme yolu seçerler. Çanakkale boğazına yüklenip, boğazın iki yakasındaki Türk mevzilerini dağıtıp İstanbul yolunu açacaklardır.Böylece başkentleri düşen Türkler savaşın ilk aylarında kolayca  teslim alınacaktır!

Bağlaşıkların en büyük hatası, Londra’da, Paris’te, Moskova’da yapılan hesapları Çanakkale’de tersyüz edecek kaderin adamı Mustafa Kemal’i ve Mehmetleri hesaba katmamış olmalarıdır. 18 Mart 1915, çok sayıda zırhlı ve değişik savaş gemilerinden oluşan bağlaşık donanmasının Çanakkale Boğazını geçme denemesidir. Mehmetler, kibirli düşmanın geçişine izin vermeyecek, boğazın iki yakasına ateş kusan  mağrur düşman zırhlılarının en irilerini boğazın dibine gönderiverecektir!

Bağlaşıklar, Çanakkale’yi denizden geçmenin olanaksızlığını görünce, Gelibolu’yu işgal ile İstanbul yolunu açmayı düşüneceklerdir. Çıkartma tarihi olarak belirlenen 25 Nisan’a kadar  her türlü hazırlık yapılır. Aynı anda 5 ayrı noktadan çıkartmaya başlayan bağlaşık ordusunun karşısında, bu kez Mehmetlerin süngüleriyle birlikte 19. Tümen Komutanı, kaderin adamı Mustafa Kemal Bey vardır!

Çanakkale muharebelerine katılmış İngiliz general ( tarihçi )  Oglander, İngiliz Resmi Harp tarihinde kaderin adamı hakkında şunları yazacaktır: “ 19.Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal’in 25 Nisan 1915’te  Arıburnu bölgesindeki durumu derhal kavramış olması ve inisiyatifini kullanarak 57. Alayla yapmış olduğu taarruz, Çanakkale Savaşının sonucunu tayin etmiştir.  Bir tümen komutanının kendi inisiyatifiyle giriştiği hareketler sonucu, bir savaşın ve hatta bir ulusun kaderini değiştirecek büyüklükte bir zafer kazandığı tarihte pek az görülür.”

18 Mart 1915 yalnızca bir deniz zaferi değildir.18 Mart, Türk Milleti için  deniz muharebesi ve boğaz savunmasından daha derin, daha geniş anlamlar taşımaktadır. 18 Mart, ülkelerini işgale yeltenen emperyalistlere karşı Türklerin direnme kapasitesinin, savaş gücü ve azminin sonsuzluğunun kanıtlandığı tarihtir.

Av.Hüseyin Özbek
Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı

Eserler/Kitaplar

İŞGAL MECLİSİNDEN KURTULUŞ MECLİSİNE TERMİNOLOJİK ALIŞKANLIKTAN DÜŞÜNSEL TUTSAKLIĞA TÜRKLERİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN “KADERİN ADAMI” Yüz yıllık Onur MİLLİ KURTULUŞUN GAZİ MECLİSİ BİR İHANET KRONOLOJİSİ RUSLARIN KILIÇ HAKKI NE ZAMAN İBADETE AÇILACAK TEKALİF-İ MİLLİYE DEVLETTEN PARA ALMAYAN ADALET BAKANI SURİYELİLER NASIL KALICILAŞTIRILIR MANDADAN EVVEL İSTİKLAL Utancı Anıtlaştırma KUVVETLER AYRILIĞINA DÖNÜŞ İHTARI GÜLE GÜLE ÇAĞDAŞ NASREDDİN HOCA BENİ BURAYA GÖMÜN OĞLUM ÜŞÜR İKİNCİ SARISÜLÜK CİNAYETİ LOZAN ANTLAŞMASI'NIN 92. YILDÖNÜMÜ PROVASI YAPILAN ŞAHADET ŞAM’DA CUMA NAMAZINDAN ANKARA’DA CENAZE NAMAZINA 9 Haziran’da İnebolu’da olmak 7 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÜZERİNE TÜRK SOLUNU SİYASAL KÜRTÇÜLÜĞÜN MARABASI YAPMAK SON UMUDUMUZ ANZAK BEYAZ PERDEDEN SIKILAN TAŞNAK KURŞUNU SÖMÜRGE SOLUNUN TURNUSOL KAĞIDI Ters Orantılı Etnik Denklem Türk Kalesi Yıkılırken MAĞDURİYET Mİ HUKUK TANIMAZLIK MI ORTA OYUNU ORTADAN KALDIRILIRSA SÖMÜRGE EKONOMİSİNİN SÖMÜRGE HUKUKU FLAMAN`IN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU ANAVATAN AHISKA VATAN TÜRKİYE AYDIN DOGAN MEDYADAN ÇEKİLİRKEN ŞEHİT KAYMAKAM KEMAL BEY PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI TÜRK KOVULUNCA GERİDE TÜRKİYE KALIR MI ÜÇÜNCÜ TAŞNAK TAARRUZU TAHSİN ÇAVUŞ `UN ÖLDÜĞÜ GÜN KEREM`İN DÜDÜĞÜ AMA ÖLMEMİŞ DEĞİL Mİ BABA SEN ÇÜRÜMENİN RESMİNİ YAPABİLİR MİSİN ABİDİN? Kürdistan bayrağını göndere ve sineye çekenler –çektirenler – üzerine fütürist bir deneme İMAJ BOZULMASI YA DA “EROL TAŞ” LAŞTIRMA HÜSEYİN MASKELİ YEZİTLİK Ya da ALMAN ALEVİLİĞİ İHTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE SENİN VATANIN NERESİ ? KIRIKÇI İSMAİL AĞA ÜÇÜNCÜ BALKAN BOZGUNU DAYATMASINA HAYIR MANİCİ BAŞI LOZAN ANTLAŞMASI `NIN 93. YILDÖNÜMÜ GÜL DESTİ GÜLÜM DESTİ ODUNUN KURUSU SUYUN DURUSU İSTANBUL BAROSU LAİKLİK PANELİ TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KERKÜK BARZANİ’YE HOYRATLAR BİZE Mİ? CHP ’NİN YERİNE TAKLİDİ Mİ KONDU? MEZHEP MAKYAJLI ETNİK STRATEJİ UYUM MUCİZESİ Din Makyajlı Etnik Strateji AYRIŞMA DİNAMİĞİ NASIL İMAL EDİLİR SECCADEYİ İSLAMIN KABE’ SİNDEN KAPİTALİZMİN KABE’SİNE ÇEVİRMEK TÜRK ULUSUNU YENİDEN ERGENEKON’A KAPATMAK Postmodern Açılımın Turfanda Meyvesi MEHMET’İ HANGİ KURŞUN ÖLDÜRDÜ  TÜRKİYE’NİN SERMAYESİNDEN SERMAYENİN TÜRKİYE’SİNE İngilizce Ninnilerle (Uyutayım seni, büyüteyim seni, eğiteyim seni...) 90. Yılında Lozan İngilizce Ninnilerle
Yol Tarifi