7 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÜZERİNE

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına gideceğiz. Tercih ettiğimiz parti için oy kullanacağız. Önümüzdeki milletvekili genel seçimleri bünyesinde bazı ilkleri barındırıyor. Siyasi partilerin söylemleri kadar seçilebilecek yerlere koydukları adaylar açısından da ilginçlikler taşıyan bir seçimle karşı karşıyayız.

 

Etnik siyaseti temel almış HDP’nin siyasal misyonu açısından şaşırtıcı olmasa da AKP ve CHP’ nin de etnik kotalara yer vermesi üzerinde düşünülmelidir. CHP’nin İstanbul 2. Bölge 1. Sıra için Ermeni kökenli bir yurttaşımızı tercih etmesinin, getireceği olası oyun dışında bazı hesapların sonucu olduğu bilinmelidir. Yine CHP’nin Roman kökenli bir aday üzerinden etnik vurguyla kampanya yürütmesi bu parti açısından tekil örneğin dışına çıkıldığını göstermektedir.  

 

Siyasal Kürtçülüğün TBMM’deki uzantısından da birkaç cümle ile bahsedelim:  Kartviziti sürekli değişse de temel ideoloji ve etnik karakteri asla değişmemektedir. Mütareke İstanbul’ unun İngiliz doğumhanesinin ürünü Kürdistan Teali  ( yükselme ) Cemiyeti’ nden bahsediyoruz. HEP’ten, DEHAP’a, HADEP’ten BDP’ye tabelası ikide bir değiştirilse de özü asla değişmeyen Kürdistan Yükselme Cemiyeti’nin mirasçısı Kürtçü yapı sermaye medyasınca demokrasinin can simidi olarak parlatılmaktadır. Şimdilik HDP adını kullanan bu çizginin 7 Haziran sonrası için tasarladığı Meclis albümü alt kimliklerin, dinlerin ve mezheplerin bir seçkisi olarak tasarlanmaktadır. 

 

Bu seçkinin siyasal radyasyonunun kimi partileri de ciddi ölçüde etkilediği görülmektedir. CHP’nin Roman adayına karşı AKP’ nin İzmir’den Roman kökenli bir aday göstermesi yeni dönem TBMM kompozisyonu hakkında yeterince ipi ucu vermektedir. CHP’nin kimi adaylarının Alevi kökenine vurgu yapılmasına karşılık AKP cenahından kendilerinin de Alevi adaylara yer verdiklerinin açıklanması bu  partilerde  etnik ve mezhep kompartımanlarının oluşturulduğunu göstermektedir.

 

CHP (Cumhuriyet Halk Fırkası)  Türk Ordusunun 9 Eylül 1922’de İzmir’e girişinin yıldönümünü ( 9 Eylül 1923 ) kuruluş tarihi olarak seçmiştir. CHF’yi kuranların,  Kurtuluş Savaşı’nın sivil ve asker kadroları olduğunu öncelikle not edelim.  Bu öncü kadronun, çok kimlikli, çok dinli Osmanlının kaçınılmaz çöküşünün  tarihsel dersiyle üniter yapıyı, ulus devleti tercih ettiğini  de notumuza ekleyelim. Bu arka plan unutulmadan bakıldığında  CHP’nin kuruluş matematiği ile devletin siyasal denkleminin örtüştüğü görülecektir. 

 

Dönemsel İniş çıkışların dışında  % 30 ların üzerinde bir siyasal, sosyolojik gerçeklik olan CHP, rejimin tasfiyesini düşünenler açısından her zaman sorun teşkil etmiştir. Bunun için Cumhuriyetin kuruluş kodlarıyla örtüşen, onun savunucusu bir siyasi bloğun yok edilemezse dönüştürülmesi için sürekli projeler üretilmiştir.

 

Yaşanılan süreci farklı kılan içeriden, hatta parti piramidinin tepesinden dile getirilen değerlendirmelerdir.  CHP Genel Başkanının 1930’lar ve sonrasının tek parti dönemine siyasi hasımlarından farksız eleştiriler yöneltmesine ilk kez tanık olunmaktadır. Bunun Cumhuriyet’in Atatürk’ lü dönemine, uluslaşma, çağdaşlaşma,  ekonomik ve toplumsal atılım yıllarına reddiye anlamına geldiği açıktır. 

 

Siyasal ideolojilerin ve siyasal geleneklerin ülkelerin siyasal yaşamındaki etkileri, geçmişten gelen tortuları kolay kaybolmamaktadır.  Türkiye’nin siyasal yaşamına neredeyse 100 yıl önce İngiliz hediyesi olarak giren Hürriyet ve İtilaf Partisi ile  Kürdistan Teali Cemiyeti arasındaki  ittifak bu nedenle şaşırtıcı değildir!  Çünkü ikisi de aynı doğumhanede, aynı ebenin kollarında dünyaya getirildiler!  

 

İktidar partisi ile etnikçi parti arasındaki kayıkçı kavgasının çök ötesindeki tarihsel ittifak, genetik benzerlik dikkatlerden asla kaçırılmamalıdır.  Bu coğrafyada verilen bağımsızlık mücadelesinin ateşinden doğmuş, Müdafaa- ı Hukuk geleneğinden gelen, devlet kuran partinin  genetik kodlarıyla hoyratça oynanmasına da elbette ki dur denilmelidir!  

Eserler/Kitaplar

CEMEVİ SALDIRISI NOTLARI Bağımsızlık belgesi: Lozan ZAHO ÜZERİNDEN TÜRKİYE `YE KUMPAS DOGA İLE KAVGA EDİLMEZ İŞGAL MECLİSİNDEN KURTULUŞ MECLİSİNE TERMİNOLOJİK ALIŞKANLIKTAN DÜŞÜNSEL TUTSAKLIĞA TÜRKLERİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN “KADERİN ADAMI” Yüz yıllık Onur MİLLİ KURTULUŞUN GAZİ MECLİSİ BİR İHANET KRONOLOJİSİ RUSLARIN KILIÇ HAKKI NE ZAMAN İBADETE AÇILACAK TEKALİF-İ MİLLİYE DEVLETTEN PARA ALMAYAN ADALET BAKANI SURİYELİLER NASIL KALICILAŞTIRILIR MANDADAN EVVEL İSTİKLAL Dördüncü Bozgun Utancı Anıtlaştırma KUVVETLER AYRILIĞINA DÖNÜŞ İHTARI GÜLE GÜLE ÇAĞDAŞ NASREDDİN HOCA BENİ BURAYA GÖMÜN OĞLUM ÜŞÜR İKİNCİ SARISÜLÜK CİNAYETİ LOZAN ANTLAŞMASI'NIN 92. YILDÖNÜMÜ PROVASI YAPILAN ŞAHADET ŞAM’DA CUMA NAMAZINDAN ANKARA’DA CENAZE NAMAZINA 9 Haziran’da İnebolu’da olmak 7 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÜZERİNE TÜRK SOLUNU SİYASAL KÜRTÇÜLÜĞÜN MARABASI YAPMAK SON UMUDUMUZ ANZAK BEYAZ PERDEDEN SIKILAN TAŞNAK KURŞUNU SÖMÜRGE SOLUNUN TURNUSOL KAĞIDI Ters Orantılı Etnik Denklem Türk Kalesi Yıkılırken MAĞDURİYET Mİ HUKUK TANIMAZLIK MI ORTA OYUNU ORTADAN KALDIRILIRSA SÖMÜRGE EKONOMİSİNİN SÖMÜRGE HUKUKU FLAMAN`IN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU ANAVATAN AHISKA VATAN TÜRKİYE AYDIN DOGAN MEDYADAN ÇEKİLİRKEN ŞEHİT KAYMAKAM KEMAL BEY PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI TÜRK KOVULUNCA GERİDE TÜRKİYE KALIR MI ÜÇÜNCÜ TAŞNAK TAARRUZU TAHSİN ÇAVUŞ `UN ÖLDÜĞÜ GÜN KEREM`İN DÜDÜĞÜ AMA ÖLMEMİŞ DEĞİL Mİ BABA SEN ÇÜRÜMENİN RESMİNİ YAPABİLİR MİSİN ABİDİN? Kürdistan bayrağını göndere ve sineye çekenler –çektirenler – üzerine fütürist bir deneme İMAJ BOZULMASI YA DA “EROL TAŞ” LAŞTIRMA HÜSEYİN MASKELİ YEZİTLİK Ya da ALMAN ALEVİLİĞİ İHTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE SENİN VATANIN NERESİ ? KIRIKÇI İSMAİL AĞA ÜÇÜNCÜ BALKAN BOZGUNU DAYATMASINA HAYIR MANİCİ BAŞI LOZAN ANTLAŞMASI `NIN 93. YILDÖNÜMÜ GÜL DESTİ GÜLÜM DESTİ ODUNUN KURUSU SUYUN DURUSU İSTANBUL BAROSU LAİKLİK PANELİ TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KERKÜK BARZANİ’YE HOYRATLAR BİZE Mİ? CHP ’NİN YERİNE TAKLİDİ Mİ KONDU? MEZHEP MAKYAJLI ETNİK STRATEJİ UYUM MUCİZESİ Din Makyajlı Etnik Strateji AYRIŞMA DİNAMİĞİ NASIL İMAL EDİLİR SECCADEYİ İSLAMIN KABE’ SİNDEN KAPİTALİZMİN KABE’SİNE ÇEVİRMEK TÜRK ULUSUNU YENİDEN ERGENEKON’A KAPATMAK Postmodern Açılımın Turfanda Meyvesi MEHMET’İ HANGİ KURŞUN ÖLDÜRDÜ  TÜRKİYE’NİN SERMAYESİNDEN SERMAYENİN TÜRKİYE’SİNE İngilizce Ninnilerle (Uyutayım seni, büyüteyim seni, eğiteyim seni...) 90. Yılında Lozan İngilizce Ninnilerle
Yol Tarifi