DEVLETTEN PARA ALMAYAN ADALET BAKANI

Kurtuluş Savaşı Gazisi   Mahmut Esat Bozkurt, Kurtuluş Savaşının meşruiyet organı Gazi Meclisin  (TBMM) bir üyesidir.

İstiklal Mücadelesi için kızanlarıyla, zeybekleriyle dağa çıkan bir Efedir.  Atatürk'ün Adalet Bakanıdır. 

İzmir İktisat Kongresinin düzenleyicisidir.

Hukuk devrimimizin mimarıdır.

Cumhuriyet devriminin ( Atatürk İhtilali ) teorisyenidir.

Vurguncularla,  karaborsacılarla, köylünün kanını emen tefeci bezirgânlarla savaşan korkusuz bir gazetecidir. 

Türkiye'yi uluslararası yargı önünde başarıyla temsil eden seçkin bir hukukçudur.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin unutulmaz hocasıdır.

Ömrünün sonuna kadar ezilenin, sömürülerin, haklının yanında saf tutmuş bir erdem abidesidir.

Mahmut Esat Bozkurt, İstanbul ( Darülfünun)  Hukuk Mektebi mezuniyeti sonrası yurtdışında ( İsviçre Frioburg Üniversitesi )     yeni baştan Hukuk öğrenimi görür ve doktora yapar.

Hukuk Doktorası pekiyi notuyla kabul edilir. Doktorası  " Du Regimes des Capittulations -    Osmanlı Kapitülasyonlar Rejimi" üzerinedir.

Sözün burasında bir hatırlatma yapalım. 1. Dünya Savaşını fırsat bilen Osmanlı Hükümeti Kapitülasyonları kaldırdığını ilan eder. Çok ilginçtir. En şiddetli tepki hasım taraftan önce müttefikimiz (!) Almanya'dan gelecektir. 

Alman İmparatorluğunun İstanbul Büyükelçisi Baron Von Wangenheim, savaştaki hasım blok büyükelçileriyle acilen bir toplantı düzenler.Alınan kararları Osmanlı Sadrazamına tebliğ eder : “Uluslararası sözleşmeler-kendilerinin onayı olmadıkça-tek taraflı irade beyanıyla ortadan kaldırılamaz!" 

Bozkurt, Osmanlının ekonomik ve siyasal prangası haline gelmiş olan, emperyalizmin Türkler üzerinde kırbaç olarak kullandığı  kapitülasyonları tüm boyutlarıyla incelemiştir.

Bozkurt, tezinin sonuç bölümünde şu yargıya varmaktadır: " İster tek taraflı, ister karşılıklı anlaşma sayılsın, taraflardan  birinin hayati çıkarlarına aykırı düşerse veya tabi oldukları şartlar değişirse tek taraflı olarak ilga edilebilirler!"

Kapitülasyon rejiminin hukuken yürürlükte olduğu bir dönemde, batılı seçkin bir akademik heyet huzurunda savunduğu ve pekiyi ( Cum Laude ) derecesiyle kabul edilen tez sonraki dönemde Türkiye'nin elini güçlendirecektir.

 

Bozkurt, varlıklı bir ailenin çocuğudur. Ailenin  İzmir ve Kuşadası'ndaki çok değerli mülkleri, 15 Mayıs 1919 da başlayan Yunan işgalinde yağma edilecek yakılıp yıkılacaktır.

İzmir’e Yunanın çıktığını duyar duymaz Bozkurt, yakın arkadaşı Saraçoğlu Şükrü  Bey ile yurda dönecek, silaha sarılıp işgale karşı  yöresindeki zeybeklerle birlikte dağa çıkacaktır. O, artık Mahmut Esat Efe'dir!

Milletvekili seçilir. 23 Nisan 1920 de çalışmaya başlayan TBMM oturumlarına aylarca katılamayacaktır.

Mazereti meşrudur. Çünkü Kuvvacı Mahmut Esat, işgalci Yunan ordusuyla çarpışmaktadır.

Devlet, Kurtuluş sonrası işgalci düşmanın talanını,  yıkımını, yıkımını kalem kalem tespit ettirir. Hazinede para yoktur, bütçe uygun değildir ama, devletbu zararın giderilmesi gerektiğini düşünmektedir. 

Yurttaşların maddi zararını gösteren " Harikzede Mazbatası- Yangın belgesi” düzenlenir. İleriye yönelik vade konulmuştur. Vadesi gelip ibraz edildiğinde devlet kuruşuna kadar ödeyecektir.

Mahmut Esat Bey'in bu kapsamda tespit edilen zararı 50.000 TL gibi ciddi bir rakam tutmuştur.  Büyük bir servet demektir.

Adalet Bakanı Bozkurt, vadesi geldiğinde bu mazbatayı ibraz etmez. Kendi alacağını sümen altı etmiş, zamanaşımına  uğratmıştır. 

Anasının ak sütü gibi helal parayı devletten almaya vicdanı elvermemiştir! 

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu, yakın geçmişte bu büyük insan adına, her yıl 5 Nisan Avukatlar gününde önceden belirlenmiş bir hukukçuya  verilmek üzere ödül oluşturmuştur. O tarihten itibaren her yıl 5 Nisan törenlerinde bu prestij ödülü verilmektedir.  

Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü, Kurtuluş Savaşıyla ulaşılan çağdaş değerlerin, hukuk devletinin, bağımsız yargının, savunmanın simgesi olarak her 5 Nisanda verilmeye devam edecek.

 
Av. Hüseyin Özbek 
Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı
 

Eserler/Kitaplar

İŞGAL MECLİSİNDEN KURTULUŞ MECLİSİNE TERMİNOLOJİK ALIŞKANLIKTAN DÜŞÜNSEL TUTSAKLIĞA TÜRKLERİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN “KADERİN ADAMI” Yüz yıllık Onur MİLLİ KURTULUŞUN GAZİ MECLİSİ BİR İHANET KRONOLOJİSİ RUSLARIN KILIÇ HAKKI NE ZAMAN İBADETE AÇILACAK TEKALİF-İ MİLLİYE DEVLETTEN PARA ALMAYAN ADALET BAKANI SURİYELİLER NASIL KALICILAŞTIRILIR MANDADAN EVVEL İSTİKLAL Utancı Anıtlaştırma KUVVETLER AYRILIĞINA DÖNÜŞ İHTARI GÜLE GÜLE ÇAĞDAŞ NASREDDİN HOCA BENİ BURAYA GÖMÜN OĞLUM ÜŞÜR İKİNCİ SARISÜLÜK CİNAYETİ LOZAN ANTLAŞMASI'NIN 92. YILDÖNÜMÜ PROVASI YAPILAN ŞAHADET ŞAM’DA CUMA NAMAZINDAN ANKARA’DA CENAZE NAMAZINA 9 Haziran’da İnebolu’da olmak 7 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÜZERİNE TÜRK SOLUNU SİYASAL KÜRTÇÜLÜĞÜN MARABASI YAPMAK SON UMUDUMUZ ANZAK BEYAZ PERDEDEN SIKILAN TAŞNAK KURŞUNU SÖMÜRGE SOLUNUN TURNUSOL KAĞIDI Ters Orantılı Etnik Denklem Türk Kalesi Yıkılırken MAĞDURİYET Mİ HUKUK TANIMAZLIK MI ORTA OYUNU ORTADAN KALDIRILIRSA SÖMÜRGE EKONOMİSİNİN SÖMÜRGE HUKUKU FLAMAN`IN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU ANAVATAN AHISKA VATAN TÜRKİYE AYDIN DOGAN MEDYADAN ÇEKİLİRKEN ŞEHİT KAYMAKAM KEMAL BEY PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI TÜRK KOVULUNCA GERİDE TÜRKİYE KALIR MI ÜÇÜNCÜ TAŞNAK TAARRUZU TAHSİN ÇAVUŞ `UN ÖLDÜĞÜ GÜN KEREM`İN DÜDÜĞÜ AMA ÖLMEMİŞ DEĞİL Mİ BABA SEN ÇÜRÜMENİN RESMİNİ YAPABİLİR MİSİN ABİDİN? Kürdistan bayrağını göndere ve sineye çekenler –çektirenler – üzerine fütürist bir deneme İMAJ BOZULMASI YA DA “EROL TAŞ” LAŞTIRMA HÜSEYİN MASKELİ YEZİTLİK Ya da ALMAN ALEVİLİĞİ İHTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE SENİN VATANIN NERESİ ? KIRIKÇI İSMAİL AĞA ÜÇÜNCÜ BALKAN BOZGUNU DAYATMASINA HAYIR MANİCİ BAŞI LOZAN ANTLAŞMASI `NIN 93. YILDÖNÜMÜ GÜL DESTİ GÜLÜM DESTİ ODUNUN KURUSU SUYUN DURUSU İSTANBUL BAROSU LAİKLİK PANELİ TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KERKÜK BARZANİ’YE HOYRATLAR BİZE Mİ? CHP ’NİN YERİNE TAKLİDİ Mİ KONDU? MEZHEP MAKYAJLI ETNİK STRATEJİ UYUM MUCİZESİ Din Makyajlı Etnik Strateji AYRIŞMA DİNAMİĞİ NASIL İMAL EDİLİR SECCADEYİ İSLAMIN KABE’ SİNDEN KAPİTALİZMİN KABE’SİNE ÇEVİRMEK TÜRK ULUSUNU YENİDEN ERGENEKON’A KAPATMAK Postmodern Açılımın Turfanda Meyvesi MEHMET’İ HANGİ KURŞUN ÖLDÜRDÜ  TÜRKİYE’NİN SERMAYESİNDEN SERMAYENİN TÜRKİYE’SİNE İngilizce Ninnilerle (Uyutayım seni, büyüteyim seni, eğiteyim seni...) 90. Yılında Lozan İngilizce Ninnilerle
Yol Tarifi