BİR İHANET KRONOLOJİSİ

Birinci Dünya Savaşının bizim için bitiş düdüğü Mondros Mütarekesi’dir. Mütareke metni için ustaca hazırlanmış bir tutuklama müzekkeresi de denebilir.İngilizler, hakkımızda verilecek idam hükmü Sevr’in önsözü olarak kurguladıkları mütareke için Limni Adası’nın Mondros limanını seçmişlerdi. İngiliz Amirali Caltrope,Osmanlı heyetini Agamemnon zırhlısında karşıladı. Bizim heyet, seçilen limanın ve kabul edildikleri zırhlının,imzaladıkları metindeki örtülü ifadelerin ne anlama geldiğini fark edecek ferasetten yoksundu. 

Bırakalım Anadolu’yu ( Troya ) istilaya gelen Birleşik Yunan Ordusu’nun Başkomutanı Agamemnon’un adını taşıyan bir zırhlıda kabul edilmelerindeki aşağılanmayı kavramayı, büyük bir diplomatik zafer kazanmış havasıyla İstanbul’a döndüler. Sabah çiği misali kısa sürecek bu gülünesi iyimserliğin vardığı noktayı göstermesi açısından Mondros’ta kazanılan diplomatik zafer anısına pul bile bastırıldığını söyleyip bu bahsi kapatalım.

Türklerin çarmıha gerileceği antlaşma için Paris’in banliyösü Sevres kasabası seçilmişti. Osmanlının enerji zengini geniş coğrafyası emperyal sırtlanlar tarafından bölüşülmekle de iş bitmiyordu. Anadolu bile Türkler için çok büyüktü! Anadolu da galipler tarafından paylaşılacak, birkaç küçük devletçik yaratılacak, kalan dar bir alan da Türklere ( o da şimdilik ) bırakılacaktı. Savaşın galipleri olan bağlaşıklarca düzenlenen Paris Barış Konferansına  davet edilen Osmanlı hükümetini eski sadrazam Ahmet Tevfik Paşa’nın başkanlığında bir heyet temsil etmektedir. Tevfik Paşa, İstanbul’a gönderdiği telgrafta önüne konan barış şartları için “Devlet kavramı ile bağdaşmadığı” değerlendirmesinde bulunarak konferanstan çekilir.  Saltanat Şurası, 22 Temmuz 1920 tarihli toplantısında, Damat Ferit başkanlığında ikinci bir heyetin gönderilmesi kararı alır.

Türklerin dahil edilmediği Paris Barış Konferansında uzun müzakereler sonucu hazırlanan ölüm fermanının imza aşamasına çağrılan  Damat Ferit başkanlığındaki Osmanlı delegasyonu, Maarif Nazırı ( Eğitim Bakanı ) Bağdatlı Mehmet Hadi Paşa, Şuray-ı Devlet ( Danıştay ) Başkanı Rıza Tevfik, Bern Büyükelçisi Reşat Halis Bey gibi isimlerden oluşmaktadır.Türklerin ölüm fermanını, 10 Ağustos 1920’de elleri titremeden imzalayan  heyet üyeleri, TBMM tarafından 19 Ağustos 1920’de  “vatan haini”  ilan edileceklerdir. Kurtuluş Savaşı sonrası 23 Nisan 1924 tarihinde TBMM tarafından, Milli Mücadeleye ihanetleri yüzünden “Yüzellilikler”  listesine dahil edilip yurt dışına sürülecek, 28 Mayıs 1927 tarihli yasa ile de Türk Vatandaşlığından çıkarılacaklardır.

Günümüzde, Sevr’in adını anmadan Sevr’de imzası, onayı, açık ya da örtülü desteği olanları kutsayanlara, en azından mazur göstermeye çalışanlara kısa bir tarih hatırlatması yapalım:  Sevr’i tanımayacağını baştan ilan eden Ankara direnmeyi,  Saray ve Damat Ferit  ise  teslimiyeti seçmişti.  Ağustos 1920’de İstanbul’da toplanan “Saltanat Şurası”  da başta Damat Ferit olmak üzere bir itiraz dışında ( Ayandan Topçu Feriki Rıza Paşa ) teslimiyet belgesi Sevr’i hiç utanmadan onaylamışlardı.

1920’lerdeki  Sevr lobisinin günümüzdeki manevi mirasçılarının BOP lobiciliğine soyunmalarının  siz hala tesadüf olduğunu mu düşünüyorsunuz?

 

Av.Hüseyin Özbek
Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı

 

Eserler/Kitaplar

İŞGAL MECLİSİNDEN KURTULUŞ MECLİSİNE TERMİNOLOJİK ALIŞKANLIKTAN DÜŞÜNSEL TUTSAKLIĞA TÜRKLERİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN “KADERİN ADAMI” Yüz yıllık Onur MİLLİ KURTULUŞUN GAZİ MECLİSİ BİR İHANET KRONOLOJİSİ RUSLARIN KILIÇ HAKKI NE ZAMAN İBADETE AÇILACAK TEKALİF-İ MİLLİYE DEVLETTEN PARA ALMAYAN ADALET BAKANI SURİYELİLER NASIL KALICILAŞTIRILIR MANDADAN EVVEL İSTİKLAL Utancı Anıtlaştırma KUVVETLER AYRILIĞINA DÖNÜŞ İHTARI GÜLE GÜLE ÇAĞDAŞ NASREDDİN HOCA BENİ BURAYA GÖMÜN OĞLUM ÜŞÜR İKİNCİ SARISÜLÜK CİNAYETİ LOZAN ANTLAŞMASI'NIN 92. YILDÖNÜMÜ PROVASI YAPILAN ŞAHADET ŞAM’DA CUMA NAMAZINDAN ANKARA’DA CENAZE NAMAZINA 9 Haziran’da İnebolu’da olmak 7 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÜZERİNE TÜRK SOLUNU SİYASAL KÜRTÇÜLÜĞÜN MARABASI YAPMAK SON UMUDUMUZ ANZAK BEYAZ PERDEDEN SIKILAN TAŞNAK KURŞUNU SÖMÜRGE SOLUNUN TURNUSOL KAĞIDI Ters Orantılı Etnik Denklem Türk Kalesi Yıkılırken MAĞDURİYET Mİ HUKUK TANIMAZLIK MI ORTA OYUNU ORTADAN KALDIRILIRSA SÖMÜRGE EKONOMİSİNİN SÖMÜRGE HUKUKU FLAMAN`IN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU ANAVATAN AHISKA VATAN TÜRKİYE AYDIN DOGAN MEDYADAN ÇEKİLİRKEN ŞEHİT KAYMAKAM KEMAL BEY PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI TÜRK KOVULUNCA GERİDE TÜRKİYE KALIR MI ÜÇÜNCÜ TAŞNAK TAARRUZU TAHSİN ÇAVUŞ `UN ÖLDÜĞÜ GÜN KEREM`İN DÜDÜĞÜ AMA ÖLMEMİŞ DEĞİL Mİ BABA SEN ÇÜRÜMENİN RESMİNİ YAPABİLİR MİSİN ABİDİN? Kürdistan bayrağını göndere ve sineye çekenler –çektirenler – üzerine fütürist bir deneme İMAJ BOZULMASI YA DA “EROL TAŞ” LAŞTIRMA HÜSEYİN MASKELİ YEZİTLİK Ya da ALMAN ALEVİLİĞİ İHTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE SENİN VATANIN NERESİ ? KIRIKÇI İSMAİL AĞA ÜÇÜNCÜ BALKAN BOZGUNU DAYATMASINA HAYIR MANİCİ BAŞI LOZAN ANTLAŞMASI `NIN 93. YILDÖNÜMÜ GÜL DESTİ GÜLÜM DESTİ ODUNUN KURUSU SUYUN DURUSU İSTANBUL BAROSU LAİKLİK PANELİ TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KERKÜK BARZANİ’YE HOYRATLAR BİZE Mİ? CHP ’NİN YERİNE TAKLİDİ Mİ KONDU? MEZHEP MAKYAJLI ETNİK STRATEJİ UYUM MUCİZESİ Din Makyajlı Etnik Strateji AYRIŞMA DİNAMİĞİ NASIL İMAL EDİLİR SECCADEYİ İSLAMIN KABE’ SİNDEN KAPİTALİZMİN KABE’SİNE ÇEVİRMEK TÜRK ULUSUNU YENİDEN ERGENEKON’A KAPATMAK Postmodern Açılımın Turfanda Meyvesi MEHMET’İ HANGİ KURŞUN ÖLDÜRDÜ  TÜRKİYE’NİN SERMAYESİNDEN SERMAYENİN TÜRKİYE’SİNE İngilizce Ninnilerle (Uyutayım seni, büyüteyim seni, eğiteyim seni...) 90. Yılında Lozan İngilizce Ninnilerle
Yol Tarifi