ANAVATAN AHISKA VATAN TÜRKİYE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 50.000 Ahıskalının Türk vatandaşlığına geçirileceğini söyledi. Birçoğunuzun; bunlar da kim, bunlar da nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim.

 

Anlatalım:

Kimileri Mesket, kimileri Ahıskalı der. Onlarsa kendilerine "Türk" derler. İşin evveliyatına girecek olursak Ahıska Türklerinin yıldızı 1829' da kayar. 

 

Rus, İngiliz, Fransız kışkırtmalı Mora Ayaklanması (1821) Osmanlı tarafından bastırılır. Fakat, Yunanistan adını verecekleri, daha doğmamış bebeğin üç ebesi işin peşini bırakmaya niyetli değildir. 1827' de Navarin Limanında demirlemiş Osmanlı donanmasına aniden baskın verilerek yakılır. Böylece  Osmanĺının elinde, mülküne çullananlara müdahale edecek donanması kalmamıştır. 

 

Osmanlının Ortodoks tebaasının himayesi bahanesiyle  Balkanlara sarkmak, ardından Akdeniz'e inmek isteyen Rusya'nın vakit kaybetmeye hiç niyeti yoktur. Hem doğudan hem batıdan saldırıya geçer. Balkan ve Kafkas olmak üzere iki cephede süren  Savaş kaybedilir. Osmanlının ikinci payitahtı Edirne düşer.

Osmanlı imparatorluğu, son derece ağır koşullar içeren Edirne Antlaşmasını (1829) imzalamak zorunda kalır.Edirne Anlaşmasının ardından, Fransız ve İngilizlerin de bastırmasıyla Yunanistan'ın bağımsızlığı tanınmış, Kars-Ardahan'ın yanı başı, AHISKA olarak bilinen bölge elden çıkmıştır.

 

Ahıska, yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğu toprağı, Ahıskalılar ise Osmanlı tebaası olarak kalmıştır. Ahıska ahalisi, etnik olarak öz be öz Türk olup, Türkçeyi Kars-Ardahan-Batum aksanıyla konuşurlar.  

 

Ahıskalıların yıldızı kaymıştır bir kere. İlk felaket 1829 ise ikinci felaket 14 Kasım 1944 tarihidir.

SSCB lideri Stalin, Türkiye ile sınırdaş, Karadeniz ile sahildar, Türk kökenli Sovyet yurttaşı bırakmamaya kararlıdır. 

 

Türkiye ile olası bir savaş halinde, sınır ve sahiller ile Kırım'daki Türk yoğunluğunu, Türkiye için etnik avantaj, SSCB içinse  dezavantaj olarak görmektedir İkinci Dünya Savaşının sonucu aşağı yukarı belli olmuş, Nazi Almanya'sının yakın gelecekteki  yenilgisi kesinleşmiştir. Bu nedenle Stalin daha rahattır. 

 

18 Mayıs 1944 Kırım sürgününün ardından, 14 Kasım 1944, SSCB- Gürcistan'ın AHISKA bölgesinin  yerli halkı ve Sovyet yurttaşı Ahıskalıların anayurtlarından trajik sürgünlerinin uğursuz günüdür.  Evlerinden apar topar çıkarılıp, yük vagonlarına tıkılan Ahıskalıların, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan coğrafyasına doğru uzun ve acılı yolculuğu başlamıştır. 

 

Ata toprağından, öz yurdundan sürülen Ahıskalıların, vatan özlemiyle geçen zorlu ve çileli  gurbet yılları ayrı bir yazının konusudur. SSCB yıkılıp, Rusya Federasyonu ve bağımsız cumhuriyetler ortaya çıkarken ne yazık ki  bir kez daha unutulan  coğrafyadır Ahıska! Unutulan bir Türk topluluğudur Ahıskalılar!

 

Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışan, Rusya Federasyonu ve Gürcistan üzerindeki ağırlığını kullanarak, Ahıskalıların, Ermenilerin yerleştirildiği  anavatanları Ahıska'ya dönebilmelerini sağlanmasıydı.

Ciddi devletler, tarihlerinin ve mazilerinin kendilerine yüklediği sorumluluklardan kaçmazlar. Tarihten gelen miraslarını, terekelerini reddetmezler. 

 

Ahıskalılar; "Anavatan AHISKA, vatan TÜRKİYE" derler. Kuşkusuz ki Ahıskalılar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını, ülkemizi yolgeçen hanına çevirenlerden bin kez daha fazlasıyla hak ediyorlar. Türkiye onların Büyük Vatanları!

 

Bundan sonraki mesaisinde dikkate alıp almayacağını bilemiyorum ama, Ramazan Bayramının yaklaştığı şu günlerde Ahıskalı Ananın sitemini Sayın Çavuşoğlu’na iletmek  istiyorum:

 

"Bayramda ben kimi göreyim? Kimin mezarını ziyaret edeyim? Ninem Orta Asya' da  Özbekistan'da, halam başka bir ülkede, oğlum Rusya' da, kızım Amerika'da.

Söyleyin, ben kimi ziyaret edeyim?"


Av.Hüseyin Özbek - 4 Haziran 2018

Eserler/Kitaplar

CEMEVİ SALDIRISI NOTLARI Bağımsızlık belgesi: Lozan ZAHO ÜZERİNDEN TÜRKİYE `YE KUMPAS DOGA İLE KAVGA EDİLMEZ İŞGAL MECLİSİNDEN KURTULUŞ MECLİSİNE TERMİNOLOJİK ALIŞKANLIKTAN DÜŞÜNSEL TUTSAKLIĞA TÜRKLERİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN “KADERİN ADAMI” Yüz yıllık Onur MİLLİ KURTULUŞUN GAZİ MECLİSİ BİR İHANET KRONOLOJİSİ RUSLARIN KILIÇ HAKKI NE ZAMAN İBADETE AÇILACAK TEKALİF-İ MİLLİYE DEVLETTEN PARA ALMAYAN ADALET BAKANI SURİYELİLER NASIL KALICILAŞTIRILIR MANDADAN EVVEL İSTİKLAL Dördüncü Bozgun Utancı Anıtlaştırma KUVVETLER AYRILIĞINA DÖNÜŞ İHTARI GÜLE GÜLE ÇAĞDAŞ NASREDDİN HOCA BENİ BURAYA GÖMÜN OĞLUM ÜŞÜR İKİNCİ SARISÜLÜK CİNAYETİ LOZAN ANTLAŞMASI'NIN 92. YILDÖNÜMÜ PROVASI YAPILAN ŞAHADET ŞAM’DA CUMA NAMAZINDAN ANKARA’DA CENAZE NAMAZINA 9 Haziran’da İnebolu’da olmak 7 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÜZERİNE TÜRK SOLUNU SİYASAL KÜRTÇÜLÜĞÜN MARABASI YAPMAK SON UMUDUMUZ ANZAK BEYAZ PERDEDEN SIKILAN TAŞNAK KURŞUNU SÖMÜRGE SOLUNUN TURNUSOL KAĞIDI Ters Orantılı Etnik Denklem Türk Kalesi Yıkılırken MAĞDURİYET Mİ HUKUK TANIMAZLIK MI ORTA OYUNU ORTADAN KALDIRILIRSA SÖMÜRGE EKONOMİSİNİN SÖMÜRGE HUKUKU FLAMAN`IN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU ANAVATAN AHISKA VATAN TÜRKİYE AYDIN DOGAN MEDYADAN ÇEKİLİRKEN ŞEHİT KAYMAKAM KEMAL BEY PREVEZE Mİ İNEBAHTI MI TÜRK KOVULUNCA GERİDE TÜRKİYE KALIR MI ÜÇÜNCÜ TAŞNAK TAARRUZU TAHSİN ÇAVUŞ `UN ÖLDÜĞÜ GÜN KEREM`İN DÜDÜĞÜ AMA ÖLMEMİŞ DEĞİL Mİ BABA SEN ÇÜRÜMENİN RESMİNİ YAPABİLİR MİSİN ABİDİN? Kürdistan bayrağını göndere ve sineye çekenler –çektirenler – üzerine fütürist bir deneme İMAJ BOZULMASI YA DA “EROL TAŞ” LAŞTIRMA HÜSEYİN MASKELİ YEZİTLİK Ya da ALMAN ALEVİLİĞİ İHTİHAR BELGESİNİ YIRTAN MECLİSTEN ARDINDA İNTİHAR MEKTUBU BIRAKAN MECLİSE SENİN VATANIN NERESİ ? KIRIKÇI İSMAİL AĞA ÜÇÜNCÜ BALKAN BOZGUNU DAYATMASINA HAYIR MANİCİ BAŞI LOZAN ANTLAŞMASI `NIN 93. YILDÖNÜMÜ GÜL DESTİ GÜLÜM DESTİ ODUNUN KURUSU SUYUN DURUSU İSTANBUL BAROSU LAİKLİK PANELİ TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KERKÜK BARZANİ’YE HOYRATLAR BİZE Mİ? CHP ’NİN YERİNE TAKLİDİ Mİ KONDU? MEZHEP MAKYAJLI ETNİK STRATEJİ UYUM MUCİZESİ Din Makyajlı Etnik Strateji AYRIŞMA DİNAMİĞİ NASIL İMAL EDİLİR SECCADEYİ İSLAMIN KABE’ SİNDEN KAPİTALİZMİN KABE’SİNE ÇEVİRMEK TÜRK ULUSUNU YENİDEN ERGENEKON’A KAPATMAK Postmodern Açılımın Turfanda Meyvesi MEHMET’İ HANGİ KURŞUN ÖLDÜRDÜ  TÜRKİYE’NİN SERMAYESİNDEN SERMAYENİN TÜRKİYE’SİNE İngilizce Ninnilerle (Uyutayım seni, büyüteyim seni, eğiteyim seni...) 90. Yılında Lozan İngilizce Ninnilerle
Yol Tarifi