Özbek, şehit Asteğmen Kubilay`ı anlattı

Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile bekçiler Hasan ve Şevki, şehit edilişlerinin 93. yılında Sarıyer Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şubesi ve Sarıyer İmam Hüseyin Cem Evinin birlikte düzenlediği etkinlikle anıldı.

Sarıyer İmam Hüseyin Cem Evinde gerçekleştirilen etkinlik şehit Mehmetçikler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başladı. 
Hüseyin Yılmaz'ın bağlama eşliğinde söylediği türküden sonra İmam Hüseyin Cemevi Başkanı Musa Özcan ile Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı, emekli öğretmen Fahrettin Serdaroğlu açılış konuşmalarını yaptı.
 
Sonra edebiyat öğretmeni, yazar, Türkiye Barolar Birliği (TBB) önceki dönem Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Özbek günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
 
Özbek, Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmaya yönelik iki irticai kalkışma olduğunu belirtti. Bunlardan ilkinin 13 Şubat 1925’te başlayan Şeyh Sait ayaklanması, diğerinin 23 Aralık 1930 tarihli, Derviş Mehmet ve yandaşları tarafından gerçekleştirilen Menemen kalkışması olduğunu söyledi.
Cumhuriyet, uygarlık ve laiklik karşıtlarının, hilafet ve saltanat kurumunu ve Ortaçağ yaşam biçimini geri getirmek istediklerini, Kubilay'ı da bu amaçla şehit ettiklerini belirten Özbek, gerici zihniyetin ilerlemenin ve medeniyetin düşmanı olduğunu anlattı.
 
Türkiye’ye karşı çeşitli oyunlar oynandığını belirten Özbek, Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkıp, teokratik devlet ve rejim kurmak isteyen ortaçağ zihniyetinin hala varlığını sürdürdüğüne dikkat çekti. Demokrasi ve hukuk devleti karşıtı bu anlayış sahiplerinin, hukuku araç olarak kullandığını vurguladı. Hukuk ve yargı üzerinden 29 Ekim 1923 rejiminin tasfiye edilerek, hilafet ve saltanatı ortadan kaldıran Cumhuriyetten intikam alınmak istendiğini sözlerine ekledi.
 
Özbek, 1920’lerde işgal altında bulunan İstanbul’da, Milli Mücadele karşıtı, işgal yanlısı üç dernek kurulduğunu hatırlattı. İngiliz Dostları Cemiyeti, Kürdistan Yükselme Cemiyeti ve İslam Yükselme Cemiyeti adlı bu üç derneğin İngiliz desteği ve İngiliz parasıyla kurulan, Milli Mücadele düşmanı, işbirlikçi dernekler olduğuna işaret etti.
 
Kurtuluş Savaşı zaferinden sonra kapatılan, Türk düşmanı bu üç derneğin günümüzdeki manevi mirasçılarının farklı adlarla faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Özbek, ülkenin bütünlüğünü savunmanın, Atatürk ve şehitlerin emaneti Cumhuriyete sahip çıkmanın her yurttaşın görevi olduğuna vurgu yaparak konuşmasını sonlandırdı.
 
Hüdavendigar ONUR / Medyadetay

Basında Biz

Özbek: "Annan Planı ile Kıbrıs Türklüğü yok edilecekti" Özbek, şehit Asteğmen Kubilay`ı anlattı Fetihten felakete Küçük Asya macerası Özbek: 'Sevr Antlaşmasıyla Türkler ölüme mahkum edildi' Müdafaa-i Hukuk’tan Cumhuriyet Halk Partisi’ne - Av. Hüseyin ÖZBEK Av. Hüseyin ÖZBEK - Yunanistan`ın Kültürel Karasuları Yunanistan`ın Kültürel karasuları kaç mil? Lozan ve Montrö, Türkiye`nin savunma kalkanıdır Millî Mücadele`yi anlatan kaynak eser Batı, `Türksüz Anadolu Projesi`ni gerçekleştirmek istiyor Hüseyin Özbek `Dördüncü Bozgun`u yazdı Suriyeliler nasıl kalıcılaştırılır? Felaketi beklerken... Sokağa çıkamaz hale geleceğiz... Cemaat vakıfları seçimleri Yeşil iktidarın turuncu seçeneği Türkün Kutlu Günü Kurtuluşa Giden Yol Zafer ve Boğazlarımız Batı, `Türksüz Anadolu Projesi`ni gerçekleştirmek istiyor Hüseyin Özbek `Dördüncü Bozgun`u yazdı Hilafetin kaldırılmasının 96. yılında... Türkiye'nin çağdaşlaşmasındaki 3 devrim yasasının hikayesi Bozkurt notları İade-i felaket DOĞA İLE KAVGA EDİLMEZ ESİR ŞEHRİN HALÂSKÂRI Cumhuriyet için kuvvetler ayrılığı İktidar Güdümlü Savunma "İstiklal Madalyası" Panosu Cumhuriyet'te Türkiye Barolar Birliği üzerine Pontus Hayali ve İnebolu Onur gününe sürülen leke Mehmet’in Zaferine İşgalciyi Ortak Etmek Yunanistan tarihsel gerçekleri çarpıtıyor AVRUPA'DAN DIŞARI TÜRKİYE'DEN İÇERİ Cumhuriyet, stratejik tercihtir Mezarı Beklenen Oğul 'Türk diplomatları için tehlike var' TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ “ MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINDA İLK GÜNKÜ HEYECANLA” TBB, SAMSUN’DAN BAŞLATTIĞI MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILINI ANKARA İLE NOKTALADI MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILI KASTAMONU VE İSTİKLAL YOLU PANELİ Mustafa AFACAN- 'Manadan Evvel İstiklal' İHANETTEN ÖVÜNÇ PAYI ÇIKARMAK AYRIŞMA DİNAMİĞİ İNŞASI ÜLKENİN DİBİNİ ÇIKARMAK Mümtaz Soysal’ı uğurlarken Cumhuriyet ve Kuruluş Felsefesi | Hukuki Bakış - Medya24 TV Töre - Hüdavendigar Onur Paralel Din Sorun Yaratır MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINDA İSTİKLÂL YOLU VE YİĞİT İNEBOLU PANELİ Avukat Canpolat için tören düzenlendi Kuvvetler ayrılığından kuvvetler birliğine İhanetin mi, onurun mu manevi mirasçılığı? Açı - Mümtaz Soysal ( İngilizce Ninnilerle) TBB TV - Av. Hüseyin ÖZBEK Demografik dinamit Türkiye’nin kucağındadır Arayı bulurken yitirilen adalet Cengiz Aytmatov'un 92. doğum yıl dönümü konuşması TBB TV - Av. Hüseyin ÖZBEK BAKÜ’NÜN KURTULUŞUNUN 101.YILI 100. Yıl Onur Ödülü Milliyet 04 Nisan 2017 Yeni Çağ 12 Nisan 2017 Hüseyin Özbek & Nejat Eslen / Anında Manşet 11 Nisan 2017 / Tele1 Tv Mankurt kimdir? İkinci Sarısülük cinayeti Ekonomisi Bağımsız Olmayan Bir Ülkenin Siyaseti Ve Yargısı Da Bağımsız Olamaz EMEK MÜCADELESİ DEMOKRASİ TARİHİDİR Yök Yasasına Uyum Sağlarsa Ruhban Okulunun Açılmasının Önünde Hiçbir Hukuki Engel Yok VİRÜS UTANÇ ABİDESİ POTAMYA DESİNMİŞ ! TÜRKİYE YARGI ÜZERİNDEN DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR MİT Yasası ve Devlet Eşbaşkanın Parmak İzi Havuzlama ve Etnik Cerrahi! Dördüncü Bozgun Atatürk ve Cumhuriyet'e Kin Kusuyorlar Sahte Delillerle Suç İsnadı Olmaz
Yol Tarifi