TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ “ MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINDA İLK GÜNKÜ HEYECANLA”

TBB, Milli Mücadelenin önderi, Heyeti Temsiliye Reisi Mustafa Kemal Paşa’nın 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişinin 100.yıldönümü nedeniyle, “Millli Mücadelinin 100.Yılında İlk Günkü Heyecanla” adını verdiği bir etniklik gerçekleştirdi. 

TBB Başkanı Prof.Dr.Metin Feyzioğlu ve Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özarslan’ın açış konuşmalarının ardından, Ankara Seymenlerinin oyunları sergilendi.

TBB Başkan Yardımcısı Av.Hüseyin Özbek’in yönettiği panelde Prof.Dr.İhsan Güneş; “ Mustafa Kemal Paşa’nın Sivas’tan Ankaraya Yolculuğu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi” , Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fatma Rezzan Ünalp; “Milli Mücadelede Türk Kadını”, DR.Mehmet Sarıtaş; “ 100.Yılında Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi ve Milli Mücadele” başlıklı sunum yaptılar.

TBB Başkan Yardımcısı Av.Hüseyin Özbek, Meşruiyetini kaybeden İstanbul’un Mütareke Hükümetlerine karşı, Türk Milleti’nin, Anadolu’da meşruiyetini, emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinden alan bir direnç gösterdiğini anlattı. 

Milli Mücadelenin tamamiyle hukuk meşruiyeti kapsamında gerçekleştiğini, 19 Mayıs 1919’da, Samsun’da atılan ilk adımın önemli dönemeçleri olan Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleriyle oluşan, halka dayalı  sivil örgütlülüğün, Ankara aşamasıyla adı ilan edilmemiş bir devlet kurumsallığına dönüştüğüne işaret etti.

Emperyalizme karşı mücadele ve işgalcilere karşı zaferin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin, ulus devlet ve üniter yapı temelinde laik,çağdaş bir hukuk devleti olarak kurgulanmasının tesadüf olmayıp bilinçli bir  tercihin sonucu olduğunun altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediği, hukuka saygının esas olduğu bir devlet olma niteliğinden ayrılmasına Türk halkının izin vermeyeceğini ifade etti. 

Panel sonrası TBB Türk Halk Müziği topluluğunun, ağırlıklı olarak Ankara türkülerini seslendirdiği konserle program sona erdi.

 

Basında Biz

Hilafetin kaldırılmasının 96. yılında... Türkiye'nin çağdaşlaşmasındaki 3 devrim yasasının hikayesi Bozkurt notları İade-i felaket DOĞA İLE KAVGA EDİLMEZ ESİR ŞEHRİN HALÂSKÂRI Cumhuriyet için kuvvetler ayrılığı İktidar Güdümlü Savunma "İstiklal Madalyası" Panosu Cumhuriyet'te Türkiye Barolar Birliği üzerine Pontus Hayali ve İnebolu Onur gününe sürülen leke Mehmet’in Zaferine İşgalciyi Ortak Etmek Yunanistan tarihsel gerçekleri çarpıtıyor AVRUPA'DAN DIŞARI TÜRKİYE'DEN İÇERİ Cumhuriyet, stratejik tercihtir Mezarı Beklenen Oğul 'Türk diplomatları için tehlike var' TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ “ MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINDA İLK GÜNKÜ HEYECANLA” TBB, SAMSUN’DAN BAŞLATTIĞI MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILINI ANKARA İLE NOKTALADI MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILI KASTAMONU VE İSTİKLAL YOLU PANELİ Mustafa AFACAN- 'Manadan Evvel İstiklal' İHANETTEN ÖVÜNÇ PAYI ÇIKARMAK AYRIŞMA DİNAMİĞİ İNŞASI ÜLKENİN DİBİNİ ÇIKARMAK Mümtaz Soysal’ı uğurlarken Cumhuriyet ve Kuruluş Felsefesi | Hukuki Bakış - Medya24 TV Töre - Hüdavendigar Onur Paralel Din Sorun Yaratır MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINDA İSTİKLÂL YOLU VE YİĞİT İNEBOLU PANELİ Avukat Canpolat için tören düzenlendi Kuvvetler ayrılığından kuvvetler birliğine İhanetin mi, onurun mu manevi mirasçılığı? Açı - Mümtaz Soysal ( İngilizce Ninnilerle) TBB TV - Av. Hüseyin ÖZBEK Demografik dinamit Türkiye’nin kucağındadır Arayı bulurken yitirilen adalet Cengiz Aytmatov'un 92. doğum yıl dönümü konuşması TBB TV - Av. Hüseyin ÖZBEK BAKÜ’NÜN KURTULUŞUNUN 101.YILI 100. Yıl Onur Ödülü Milliyet 04 Nisan 2017 Yeni Çağ 12 Nisan 2017 Hüseyin Özbek & Nejat Eslen / Anında Manşet 11 Nisan 2017 / Tele1 Tv Mankurt kimdir? İkinci Sarısülük cinayeti Ekonomisi Bağımsız Olmayan Bir Ülkenin Siyaseti Ve Yargısı Da Bağımsız Olamaz EMEK MÜCADELESİ DEMOKRASİ TARİHİDİR Yök Yasasına Uyum Sağlarsa Ruhban Okulunun Açılmasının Önünde Hiçbir Hukuki Engel Yok VİRÜS UTANÇ ABİDESİ POTAMYA DESİNMİŞ ! TÜRKİYE YARGI ÜZERİNDEN DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR MİT Yasası ve Devlet Eşbaşkanın Parmak İzi Havuzlama ve Etnik Cerrahi! Dördüncü Bozgun Atatürk ve Cumhuriyet'e Kin Kusuyorlar Sahte Delillerle Suç İsnadı Olmaz
Yol Tarifi