TBB, SAMSUN’DAN BAŞLATTIĞI MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILINI ANKARA İLE NOKTALADI

TBB, Samsun’dan başlattığı Milli Mücadele’nin 100. Yılını Ankara ile noktaladı

 

Türkiye Barolar Birliği, büyük Kurtuluş Mücadelesinin 100. Yılında 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ayak bastığı Samsun’dan başlayarak, Amasya, Erzurum, Sivas ve Kastamonu’da yaptığı etkinlikleri, Atatürk’ün Ankara’ya geldiği 27 Aralık 1919’un 100. Yılında “Milli Mücadele’nin 100. Yılında İlk Günkü Heyecanla” başlıklı etkinlikle tamamladı.

 

TBB Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Milli Mücadele’nin 100. Yılında İlk Günkü Heyecanla” başlıklı etkinliğe, TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, TBB Yönetim ve Disiplin Kurulu Üyeleri, Kastamonu Barosu Başkanı Av. Özgür Demir, eski MHP Milletvekili Faruk Bal, Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan, Atatürk’ün Ankara’ya gelişini resmeden ünlü ressam Yaşar Çallı, emekli komutanlar ile çok sayıda izleyici katıldı.

 

TBB Başkanı Feyzioğlu, Özaslan ile TBB Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Özbek’in açılış konuşmalarının ardından sempozyuma geçildi.

 

Özbek’in başkanlığını yaptığı sempozyumda, Prof. Dr. İhsan Güneş “Mustafa Kemal Paşa’nın Sivas’tan Ankara’ya Yolculuğu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi”, Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fatma Rezzan Ünalp “Milli Mücadelede Türk Kadını”, İLESAM E. Başkanı Dr. Mehmet Sarıtaş “100. Yılında Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi ve Milli Mücadele” başlıklı sunumlar yaptılar. 

 

Sempozyumda konuşan Özbek, meşruiyetini kaybeden İstanbul’un Mütareke Hükümetlerine karşı, Türk Milleti’nin, Anadolu’da meşruiyetini, emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinden alan bir direnç gösterdiğini anlattı.

 

Özbek, milli mücadelenin tamamıyla hukuk meşruiyeti kapsamında gerçekleştiğini, 19 Mayıs 1919’da, Samsun’da atılan ilk adımın önemli dönemeçleri olan Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleriyle oluşan, halka dayalı sivil örgütlülüğün, Ankara aşamasıyla adı ilan edilmemiş bir devlet kurumsallığına dönüştüğüne işaret etti.

 

Emperyalizme karşı mücadele ve işgalcilere karşı zaferin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin, ulus devlet ve üniter yapı temelinde laik, çağdaş bir hukuk devleti olarak kurgulanmasının tesadüf olmayıp bilinçli bir tercihin sonucu olduğunun altını çizen Özbek, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediği, hukuka saygının esas olduğu bir devlet olma niteliğinden ayrılmasına Türk halkının izin vermeyeceğini ifade etti.

 

Konuşmaların ardından Özbek, katılımcılara plaket takdim etti.

 

Daha sonra Ankara Kulübü Derneği Seymenleri bir gösteri yaparken, TBB Türk Hak Müziği Topluluğu ise Ankara türkülerinden oluşan bir konser verdi.

Basında Biz

AVRUPA'DAN DIŞARI TÜRKİYE'DEN İÇERİ Cumhuriyet, stratejik tercihtir Mezarı Beklenen Oğul 'Türk diplomatları için tehlike var' TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ “ MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINDA İLK GÜNKÜ HEYECANLA” TBB, SAMSUN’DAN BAŞLATTIĞI MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILINI ANKARA İLE NOKTALADI MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILI KASTAMONU VE İSTİKLAL YOLU PANELİ Mustafa AFACAN- 'Manadan Evvel İstiklal' İHANETTEN ÖVÜNÇ PAYI ÇIKARMAK AYRIŞMA DİNAMİĞİ İNŞASI ÜLKENİN DİBİNİ ÇIKARMAK Mümtaz Soysal’ı uğurlarken Cumhuriyet ve Kuruluş Felsefesi | Hukuki Bakış - Medya24 TV Töre - Hüdavendigar Onur Paralel Din Sorun Yaratır MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINDA İSTİKLÂL YOLU VE YİĞİT İNEBOLU PANELİ Avukat Canpolat için tören düzenlendi Kuvvetler ayrılığından kuvvetler birliğine İhanetin mi, onurun mu manevi mirasçılığı? Açı - Mümtaz Soysal ( İngilizce Ninnilerle) TBB TV - Av. Hüseyin ÖZBEK Demografik dinamit Türkiye’nin kucağındadır Arayı bulurken yitirilen adalet Cengiz Aytmatov'un 92. doğum yıl dönümü konuşması TBB TV - Av. Hüseyin ÖZBEK BAKÜ’NÜN KURTULUŞUNUN 101.YILI 100. Yıl Onur Ödülü Milliyet 04 Nisan 2017 Yeni Çağ 12 Nisan 2017 Hüseyin Özbek & Nejat Eslen / Anında Manşet 11 Nisan 2017 / Tele1 Tv Mankurt kimdir? İkinci Sarısülük cinayeti Ekonomisi Bağımsız Olmayan Bir Ülkenin Siyaseti Ve Yargısı Da Bağımsız Olamaz EMEK MÜCADELESİ DEMOKRASİ TARİHİDİR Yök Yasasına Uyum Sağlarsa Ruhban Okulunun Açılmasının Önünde Hiçbir Hukuki Engel Yok VİRÜS UTANÇ ABİDESİ POTAMYA DESİNMİŞ ! TÜRKİYE YARGI ÜZERİNDEN DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR MİT Yasası ve Devlet Eşbaşkanın Parmak İzi Havuzlama ve Etnik Cerrahi! Dördüncü Bozgun Atatürk ve Cumhuriyet'e Kin Kusuyorlar Sahte Delillerle Suç İsnadı Olmaz
Yol Tarifi