Özbek: 'Sevr Antlaşmasıyla Türkler ölüme mahkum edildi'

Hukukçu Hüseyin Özbek, bir panelde yaptığı konuşmada "Sevr'in Türk milletinin ölüm fermanı olduğunu, Viyana'ya giden Türklerin yok edilmek istendiğini" söyledi.

 
İstanbul Barosu Cumhuriyet Araştırmaları Merkezi (CUMER)'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında düzenlediği "100. Yılında Lozan Barış Antlaşması Paneli", İstanbul Barosu konferans salonunda yapıldı. Panelin hazırlanmasına Avukat Gülseren S. Aytaş katkıda bulundu. 
Stj. Av. Murat Yıldırım'ın sunum yaptığı panelin açılış konuşmasını İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç yaptı. Saraç konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk'ün Lozan hakkındaki görüşünü Nutuk'tan alıntılar yaparak anlattı. Panelin ilk konuşmasını yapan İstanbul Sağlık Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Türkan Başyiğit, "Mondros'tan Mudanya'ya" başlıklı konuşmasında Lozan'a giden süreç ve Lozan görüşmelerine katılan devlet adamlarının özellikleri ve yaptıklarından bahsetti. 
 
Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sibel Özel de "Sevr'in 136. Maddesi Özelinde Adlî Kapitülasyonlar ve Lozan" konusunda bilgi verdi. Özel, kapitülasyonların bir devletin yabancı bir devlete tanıdığı imtiyazlar olduğunu belirtti. Özel, kapitülasyonların kaldırılmasının Lozan'da gerçekleştiğini belirtti, Türk heyetinin Lozan'da bilimsel tarzda konuşmalar yaptığını sözlerine ekledi. 
MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı da "Lozan ve Mübadele Sözleşmesi" hakkında konuştu.
 
"LOZAN'DA KÖLELEŞME ZİNCİRİNİ KIRDIK"
2017-2021 döneminde TTB Başkan Yardımcısı, 2004-2016 döneminde istanbul Barosu Genel Sekreteri olarak görev yapan Av. Hüseyin Özbek, "Sevr'den Lozan'a" başlıklı konuşmasında, Türk heyetinin Lozan'da ekonomik ve siyasi yönden köleleşme zincirini kırdığını söyledi.
Sevr antlaşmasının bir zamanlar Viyana kapılarına dayanan Türklerin boynuna geçen ilmik olduğunu anlatan Özbek, "Sevr ile Türklerin ölüme mahkum edildiğini, Türklerin Anadolu'dan da sürülerek yurtsuz bırakılması ve millet olarak yok edilmek istendiğini" anlattı.
 
Erbil ve Diyarbakır'da yapılan bazı toplantıları anımsatan ve isim vermeden Diyarbakır Barosu'na kayıtlı iki avukatın 100. yılına giren Lozan Antlaşması'nın iptali için Danıştay'a başvurduğunu belirten Özbek, bu girişimlerle Sevr'in savunulduğunu, Lozan'ın mahkum edilmek istendiğini sözlerine ekledi.
Paneli avukatların ağırlıkta olduğu seçkin bir davetli topluluğu takip etti.
 
Medya detay
 
https://www.medyadetay.com/istanbul-barosunda-100-yilinda-lozan-paneli
 

Basında Biz

Özbek: "Annan Planı ile Kıbrıs Türklüğü yok edilecekti" Özbek, şehit Asteğmen Kubilay`ı anlattı Fetihten felakete Küçük Asya macerası Özbek: 'Sevr Antlaşmasıyla Türkler ölüme mahkum edildi' Müdafaa-i Hukuk’tan Cumhuriyet Halk Partisi’ne - Av. Hüseyin ÖZBEK Av. Hüseyin ÖZBEK - Yunanistan`ın Kültürel Karasuları Yunanistan`ın Kültürel karasuları kaç mil? Lozan ve Montrö, Türkiye`nin savunma kalkanıdır Millî Mücadele`yi anlatan kaynak eser Batı, `Türksüz Anadolu Projesi`ni gerçekleştirmek istiyor Hüseyin Özbek `Dördüncü Bozgun`u yazdı Suriyeliler nasıl kalıcılaştırılır? Felaketi beklerken... Sokağa çıkamaz hale geleceğiz... Cemaat vakıfları seçimleri Yeşil iktidarın turuncu seçeneği Türkün Kutlu Günü Kurtuluşa Giden Yol Zafer ve Boğazlarımız Batı, `Türksüz Anadolu Projesi`ni gerçekleştirmek istiyor Hüseyin Özbek `Dördüncü Bozgun`u yazdı Hilafetin kaldırılmasının 96. yılında... Türkiye'nin çağdaşlaşmasındaki 3 devrim yasasının hikayesi Bozkurt notları İade-i felaket DOĞA İLE KAVGA EDİLMEZ ESİR ŞEHRİN HALÂSKÂRI Cumhuriyet için kuvvetler ayrılığı İktidar Güdümlü Savunma "İstiklal Madalyası" Panosu Cumhuriyet'te Türkiye Barolar Birliği üzerine Pontus Hayali ve İnebolu Onur gününe sürülen leke Mehmet’in Zaferine İşgalciyi Ortak Etmek Yunanistan tarihsel gerçekleri çarpıtıyor AVRUPA'DAN DIŞARI TÜRKİYE'DEN İÇERİ Cumhuriyet, stratejik tercihtir Mezarı Beklenen Oğul 'Türk diplomatları için tehlike var' TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ “ MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINDA İLK GÜNKÜ HEYECANLA” TBB, SAMSUN’DAN BAŞLATTIĞI MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILINI ANKARA İLE NOKTALADI MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILI KASTAMONU VE İSTİKLAL YOLU PANELİ Mustafa AFACAN- 'Manadan Evvel İstiklal' İHANETTEN ÖVÜNÇ PAYI ÇIKARMAK AYRIŞMA DİNAMİĞİ İNŞASI ÜLKENİN DİBİNİ ÇIKARMAK Mümtaz Soysal’ı uğurlarken Cumhuriyet ve Kuruluş Felsefesi | Hukuki Bakış - Medya24 TV Töre - Hüdavendigar Onur Paralel Din Sorun Yaratır MİLLİ MÜCADELENİN 100.YILINDA İSTİKLÂL YOLU VE YİĞİT İNEBOLU PANELİ Avukat Canpolat için tören düzenlendi Kuvvetler ayrılığından kuvvetler birliğine İhanetin mi, onurun mu manevi mirasçılığı? Açı - Mümtaz Soysal ( İngilizce Ninnilerle) TBB TV - Av. Hüseyin ÖZBEK Demografik dinamit Türkiye’nin kucağındadır Arayı bulurken yitirilen adalet Cengiz Aytmatov'un 92. doğum yıl dönümü konuşması TBB TV - Av. Hüseyin ÖZBEK BAKÜ’NÜN KURTULUŞUNUN 101.YILI 100. Yıl Onur Ödülü Milliyet 04 Nisan 2017 Yeni Çağ 12 Nisan 2017 Hüseyin Özbek & Nejat Eslen / Anında Manşet 11 Nisan 2017 / Tele1 Tv Mankurt kimdir? İkinci Sarısülük cinayeti Ekonomisi Bağımsız Olmayan Bir Ülkenin Siyaseti Ve Yargısı Da Bağımsız Olamaz EMEK MÜCADELESİ DEMOKRASİ TARİHİDİR Yök Yasasına Uyum Sağlarsa Ruhban Okulunun Açılmasının Önünde Hiçbir Hukuki Engel Yok VİRÜS UTANÇ ABİDESİ POTAMYA DESİNMİŞ ! TÜRKİYE YARGI ÜZERİNDEN DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR MİT Yasası ve Devlet Eşbaşkanın Parmak İzi Havuzlama ve Etnik Cerrahi! Dördüncü Bozgun Atatürk ve Cumhuriyet'e Kin Kusuyorlar Sahte Delillerle Suç İsnadı Olmaz
Yol Tarifi